Pro správnou funkci je nutné mít zapnutou podporu JavaScriptu! Expedice Malajsie | ECOPAINT - potápění
IANTD Ecopaint
 

MALAJSIE 2013

BORNEO – PERHENTIAN – KUALA LUMPUR

Plán:
(DE)-Doha(Qatar)-Kuala Lumpur-Tawau-Semporna-Mabul-Kapalai-Sipadan- Danum Valley-Sandakan-Kitabatangan River-Orang Utan-Kuala Lumpur-Doha-Mnichov

Termín: 27.2. – 18.3.2013

Sestava: Radek, Jitka, Hanka, Milda, Láďa, Michal

Začátkem ledna mě začali svrbět ploutve a řekl jsem si, že bychom někam mohli vyrazit. Jelikož, ale byl už leden, tedy nevyšší čas koupit letenky, tak na nějakou jednodušší cestu a z toho vyplynula Malajsie. Nakonec se nás dalo dohromady šest, podařilo se koupit letenky za dobrou cenu (17500), přelet z KL do TWU za 1550 a z SAN do KL za 1450. Ostatní budeme řešit na místě, tedy kromě rezervace potápění v n.p. Sipadan, za toto jsme zaplatili zálohu.

27.2.2013 Ve 2:30 hodin jsme vyrazili do Mnichova, před hranicemi ještě snídaně, na letišti jsme vyložili batohy a 4 členy výpravy. Dva jsme jeli zaparkovat auta do města a zpět nadzemní dráhou S Bahn. Při odbavení mě však zaskočili, když chtěli vědět číslo karty, ze které jsem platil letenky – po chvíli hledání jsem ho našel. Toto se mi nikdy nestalo…. Další zkušenost. Pak již odlet asi s půl hodinovým zpožděním a let trval něco přes 7 hodin a časový posun v Qataru je +2hod. Nádherné letiště této malinkaté zemičky, ale bohaté. Flotila letadel několikrát převyšuje flotilu ČSA. Jo ropa je ropa… Šok ale byl, když nám v Doha ulétlo letadlo a řekli nám, že poletíme asi za 6 hodin. Zkoušeli jsme to reklamovat, finanční náhrady atd, ale prý máme napsat protest přímo Qatar Airways. Dovedli nás do místnosti, kde bylo dostatek jídla a pití a zde jsme čekali.

Zvětšit do nového okna Zvětšit do nového okna

28.2.2013 Odlet z Doha asi v 2:00hod a přílet do Kuala Lumpur cca v 14:15hod, zde byl další časový posun +5hod. Takže oproti ČR + 7hod. Museli jsme autobusem přejet z KLIA na letiště LCCT za 2,5RM/os. Ihned jsme šli na místní přelety, kde jsme zkusili přebukovat naší koupenou letenku, ale bohužel. Museli jsme koupit novou a tu nejdražší, protože byla na poslední chvíli a zaplatit i za nadváhu zavazadel. Za nás 6 to bylo 2040RM + 75Rm do 15kg a 35RM za každý kg nad 15kg. Ale asi ve 20:30 jsme byli v Tawau, zde taxi do Semporny za 90RM/auto pro 3 lidi. Tam jsme dorazili asi v 22:30hod a sehnali kulturní pokoje v Sea Fest hotelu za 150RM/pokoj pro dva.

Zvětšit do nového okna Zvětšit do nového okna

1.3.2013 Ráno v hotelu Dragon Inn v kanceláři Sipadan.com doplatit zbytek ubytování, stravování a potápění na ostrovech. Tedy celkem 1660RM/4dny/os. V 8hod. odjezd na ostrov Mabul asi 30km rychlou lodí. Ostrov Mabul je asi 1km dlouhý a asi 500m široký, dokola obestavěný dřevěnými chatkami ubytovacích resortíků s domorodou vesnicí uprostřed. Na ostrově v našem ubytování nás vítali pokřikem a po rozkoukání jsme šli ihned na 3 ponory.

První v 10:30hod byl na Ray Point nebo také Stingray City. Stěna asi do 30m s proudem podél s množstvím různých ryb, slimáků i želv. Oběd a druhý ponor ve 12:30hod na výzkumné stanici Sea Venture. Asi 1km od břehu ostrova na pilotech stanice o velikosti ropné věže a ponor pod ní. Velká hejna ryb a jeden mega kanic – 2m dlouhý. Svačina a třetí ponor v 16:00 hod. na Paradise1 a Paradise 2, místo na severu Mabulu, v písku uměle vytvořené útesy s množstvím ryb, želv, frog fish atd. Večer pokec a spát.

Zvětšit do nového okna Zvětšit do nového okna

2.3.2013 Snídaně a v 9:00hod. ponor na Water Bungalows, před tímto ubytováním opět uměle vytvořené útesy v písku se spoustou ryb a mega barakudou. Oběd a druhý ponor na Lobster Wall naproti našemu ubytování. Stěna asi do 40m s proudem. Chobotnice, stone fish, slimáci, velké jehly a barakudy. Svačina a přejezd na malý a mělký ostrov Kapalai s jedním resortem a ponor na uměle vytvořených útesech západní strany ostrova. Zítra bychom měli jet na to nejhezčí, ostrov Sipadan.

Zvětšit do nového okna Zvětšit do nového okna

3.3.2013 Vztyk v 5hod a odjezd do Semporny do báze, která má na Sipadan permit. Odtud se vyrazí na Sipadan. Na bázi nám ale řekli, že Borneo napadlo 8500 ozbrojených filipínců nárokující si toto území a že nám nemohou zaručit bezpečnost. Malajských policajtů je zde je 1000 mužů. Jedná se prý o občanskou válku a již je zde v okolí 30 mrtvých. Báze nám dala na výběr, že s námi jeden průvodce pojede, ale s ním mohou jen 4 potápěči. Dali jsme ale přednost bezpečí a rozhodli jsme se toto potápění oželet. Báze ještě mě a Mildu odvezla rychlým člunem 500HP na Mabul, kde jsme všem sbalili věci a dovezli do Semporny. Pak nás ještě dovezli na letiště do Tawau a cestou jsme již potkali 2 obrněné vozy mířící do Semporny a na letišti již bylo asi 5 vojenských letadel a dva vrtulníky. Prý se sem přesouvá 8 jednotek malajské armády. My koupili letenky na poslední chvíli za 2450RM/6 lidí + 75RM do 15kg zavazadel + 35RM za každé kg nadváhy nad 15kg. Musel jsem ovšem vybrat z bankomatu peníze, protože jsme na toto nebyli připraveni. Vše dobře dopadlo a my odletěli v 15hod do Kuala Lumpur a již v letadle jsme se dohodli, že zvolíme levnou lokalitu na které jsme ale již někteří byli – ostrovy Perhentian. V KL jsme sehnali taxi do Kuala Besut asi 600km za 900RM/6lidí.

4.3.2013 V 6:30hod jsme dorazili do Kuala Besut a v 7:00hod byl odjezd rychlou lodí na ostrovy Perhentian – na ostrov Kecil a sehnali jsme ubytování v Senja Bay za 90RM/pokoj pro dva i se snídaní. Tedy asi bez snídaně za 180Kč/os/noc. Sice jsme měli prekérku s krysou, která bydlela v posteli Jitky a tak jsme dvě noci nespali, až pak nám vyměnili pokoj. Celý tento den jsme si dali relax a konečně jsme se uklidnili po tak hektickém začátku. Procházka na druhou stranu ostrova na Long Bay a koupání ve velkých vlnách. Večer krevetky a jiné pamlsky ostrova Kecil.

5.3.2013 8:30 ponor na Temple of The Sea – bamboo žraloci, trigger fish, atd. pak snídaně a druhý ponor v 13:00 na Suggar Wreck, loď asi 90m dlouhá ale špatná viditelnost. Jen pěkné sépie dělající opět další sépie. Pak koupačka a opět večeře-krevetky, rejnoci, barakuda atd.

Zvětšit do nového okna Zvětšit do nového okna

6.3.2013 8:30 ponor na Vietnamesse Wreck- velký proud a pod vrakem hejna ryb a velké barakudy. Pak snídaně a druhý ponor ve 13:00hod na Lighthouse- okolo majáku a nalezena kostra želvy. Na ponory jsme chodili Radek+Milda+Michal sami bez průvodce. Odpoledne na net do nové hospody kde byl zdarma a koupeny letenky z Kota Bharu do Kuala Lumpur na 15.3. v 15hod. za asi 800Kč/os. Večer jsem si dal grilované listorožce.

Zvětšit do nového okna Zvětšit do nového okna

7.3.2013 8:30 ponor na Outer Reef – severní výběžek ostrova Kecil s velkými vlnami, pak snídaně a druhý ponor v 13:00 na Sail Rock – útes v zátoce na severozápadě ostrova Besar s hloubkou asi 16m. Ryby, ježíci atd. Večeře pouze vydatná polévka Tom Yam.

Zvětšit do nového okna Zvětšit do nového okna

8.3.2013 8:30 ponor na Temple of The Sea, snídaně a vycházka k větrným elektrárnám. Věčeře v Senja Bay a 3 pivka Chan 5.4voltu, propašovaná na ostrovy.

Zvětšit do nového okna Zvětšit do nového okna

9.3.2013 8:30 ponor na Tanjung Basi – severní výběžek ostrova Besar, s trigger fish, kanici, velké vlny. Pak snídaně a ponor na Shark Point, ale bez žraloků black tip. Odpoledne koupání a večeře opět mořské potvory a pivko Tiger 6,4voltu.

Zvětšit do nového okna Zvětšit do nového okna

10.3.2013 Ukecali jsme bosse a lokalita T3, ale špatná viditelnost. Pak snídaně a vycházka do Fischermann Village z Long Bay džunglí. Ve vesnici jsme si dali placky 2RM s pálivou omáčkou a ice tea, rybí sušenky 1RM, rohlíčky s masem 1,5RM. Doporučil nám to domorodec a nelitovali jsme- levné a dobré. Zpět po chodníčku po druhé straně ostrova. Přibyl tu jeden resort. Potkali jsme dost varanů. Večeře v Senja, gril mix kuře a hovězí + hranolky. Rýže a potvory z moře vytažený mi už lezly krkem.

11.3.2013 Ponor v 8:30hod. na Temple of The Sea – krásná viditelnost. Žraloci, murény, rejnoci, hejna ryb – zatím nejhezčí ponor. Snídaně a ponor na Tak Dok Skepeng – ostrov levý v pohledu z Coral Bay. Korálová zahrada, malá hloubka, sépie, rybky, ploskozubci vysokočelí mega, trnuchy, murény. Odpoledne net, malajská polévka curry a večer krevetky.

Zvětšit do nového okna Zvětšit do nového okna

12.3.2013 Bezponorový den a výlet na ostrov Besar za 25RM/os. Šnorchlování na Shark Point se žraloky black tip, kde se ženských chytaly štítovci a prý to bolí. Největší sranda ovšem byla, když Hanka a Láďa na mě křičeli, že žraloci jsou u nich a že Hanku napadají a koušou jí do nohou. Tak jsem tam vyrazil a byli to štítovci :-DD kteří se jenom chtěli svézt. Pak jsme přejeli na šnorchlování se želvama na Turtle Point a vylezli jsme na ostrově Besar, kde jsme prošli ostrov po severní straně a prošli jsme jím na jih. Džungle, opice, pavouci, motýli atd atd. Pak jsme z nádherné dlouhé pláže prošli k jetty Besar, odkud jsme ne nechali převézt na Kecil za 5RM/os. Tady opět placky s pálivou omáčkou, ale i s banánem za 2RM a kokosová tyčinka za 1RM + ice tea. Na Coral Bay pěšky. Večer Noodle Mee Curry – malajská kari polévka, výborná.

Zvětšit do nového okna Zvětšit do nového okna

13.3.2013 Snídaně a ponor v 8:30hod na Sail Rock – hejna ryb, barakud, ježíci, čtverzubci atd. Druhý ponor na Vietnamesse Wreck – proud a krásná viditelnost. Hejna ryb a barakud. Můj poslední ponor. Odpoledne na net a sehnal jsem nějaké levné tipy hotelů v China Town a zmrzlinka. Večer speciální nudle Kue Tiaw Amelia Special – bomba.

14.3.2013 Odpočinkový den, snídaně, zaplacení ponorů, Michal dal ještě 2 ponory, koupání. Odpoledne net a večeře rejnoci, barakuda, chňapal.

15.3.2013 Snídaně, přesun na molo a přejezd na pevninu. Tam čekání na autobus do Kota Bharu za 6RM, pak taxi na letiště za 7RM. Na letišti jídlo v KFC. V 15:00hod start a přelet do KL, přejezd z LCCT luxusním autobusem do KL Sentral za 9RM/os(asi 70km) a přesun dráhou

Zvětšit do nového okna Zvětšit do nového okna

Monorail za 1,6RM do China Town, kde jsme našli hotel s klimou za 69RM/pokoj pro dva. Ubytovali jsme se a šli na procházku do okolí a návštěvou tržnice Petaling Street. Zde se dali sehnat opravdu pěkné dárky – oblečení, tašky, peněženky, kabelky, boty, hodinky atd od drahých světových značek a po urputném boji ve formě dohadování ceny se toto dalo koupit za hubičku. Např. triko NIKE pěkná kvalita za 60Kč, peněženka GUCI, VERSAGE, POLO atd atd za 120Kč, kabelky GUCI, PRADA atd za 150Kč. Voňavky světových značek za 120Kč atd. Večeře na ulici KL- grilovaná masíčka dle vlastního výběru, pivko Tiger – bomba.

Zvětšit do nového okna Zvětšit do nového okna

16.3.2013 Snídaně v 7:30hod v 7eleven a přesun dráhou na Batu Cave za 1RM. Dost dlouhá cesta s přestupem na autobus. Velká zlatá socha a jeskyně. Hanka, Michal a Láďa šli do jeskyně za prohlídku na 45min a my jeli k Twin Towers, kde jsem potkal známého z HK, který jezdí na Borek…. Docela dobrý… Podařilo se nám sehnat poslední dva lístky za 80RM/os. Na prohlídku ve 20:00hod. Šli jsme pak ještě pěšky k televizní věži KL Towers, kam jsme vyjeli do nižšího patra za 47RM/os. O 30m výše to stálo 100RM. Pěkný rozhled na město, odkud jsme uviděli, že se vše dá dojít pěšky. Odvedli jsme Mildu na dráhu k hotelu a šli na prohlídku Twin Towers. Nejprve do 33 patra na most, pak do 83 patra a pak dalším výtahem do 86 patra, kde se již začínají věže zužovat. Pěkné. Pak pěšky do hotelu pro Mildu a na nákupy a večeři.

17.3.2013 Snídaně v 7eleven. Rozdělili jsme se a já s J. šel k národní mešitě Masjid Negara, kde byl zrovna volný vstup. Dali nám hábity, mě jen hábit ale Jitce i zakrytí hlavy a šli jsme bosí. Nádherná čistá mešita pojme až 15000 islámských věřících. Minaret je vysoký 71,6m. Dále jsme prošli na Merdeka Square, kde byla vyhlášena nezávislost nad Anglií v roce 1957. A zpět jsme šli okolo chrámu Masjid Jamek do tržnice Petaling Street a do hotelu. Tam jsme se vysprchovali, sbalili, zaplatili hotel a uschovali jsme si zde kufry. Odpoledne jsme šli ještě do Malé Indie – Little India. Zde jsme se najedli, prohlédli ulici, její výzdobu, vyfotili se s posvátnými slony ve fontáně a jeli zpět do hotelu. Vzali jsme si věci a jeli na KL Sentral, odkud autobusem za 10RM/os přejez na KLIA. Zde jsme se ještě najedli a utratili poslední peníze. Odbavili jsme se a odlet byl na čas. Let trval asi 7hod.10min. a v Doha jsme čekali 8 hodin-plánovaných. Koupil jsem si zde nejdražší vodu 0,75l za asi 60Kč. Kuřáci zde ovšem koupili kartony dobrých cigaret za asi 300Kč.

Zvětšit do nového okna Zvětšit do nového okna

18.3.2013 Odlet z Doha byl na čas a po 13hod jsme byli v Mnichově. Láďa ještě reklamoval roztrhanou krosnu. Dojeli jsme pro auta a vyjeli k domovu. Za hranicemi konečně české jídlo a po 21hod jsme byli doma.

Tento dobrodružný výlet se moc nezdařil, filipínští teroristi, ulétlá letadla, zvýšené náklady na přelety, nervování…. Takže plán cesty se nezdařil. Ale pak na ostrovech Perhentian jsme se uklidnili a nakonec to bylo dobré. Poprvé se nám přihodily takovéto velké problémy.

Ještě na tomto výletě byla jedna zvláštnost, většinou mám nejvíce ponorů já, ale zde mne předhonil Michal. Já jsem udělal 21 ponorů a Michal myslím 24 – to je dobré.

Tak příště snad klidněji


« nahoru »
ECOPAINT V Zahradach 758, 582 82 Golcuv Jenikov, tel: +420 602 482 468, email: