Pro správnou funkci je nutné mít zapnutou podporu JavaScriptu! Expedice Belize | ECOPAINT - potápění
IANTD Ecopaint
 

BELIZE – GUATEMALA - MEXIKO

Zúčastnění: Radek, Milda, Zdeněk, Florian, Jitka a Líba

Termín: 11.4.2011 večer - 4.5.2011 večer

Na poslední chvíli, jsme se v únoru rozhodli, že uskutečníme dobrodružný výlet do Střední Ameriky se zaměřením na potápění v moři i jeskyních, mayskou kulturu a možná navštívíme guatemalskou Antiquu, San Salvador a hoduraský Copán.

11.4. V 19:30 jsme vyrazili dodávkou na Světlou n/Sáz, kde naložili Mildu a pokračovali dále na dálnici přes Humpolec. Asi po 20km nás celníci nasměrovali na parkoviště a provedli kontrolu, jestli něco nepašujeme. Pak jsme se zastavili v Plzni pro Líbu.

12.4. cca v 5hod jsme byly na letišti v Mnichově. Vyložili jsme bágly a vyrazili jsme zaparkovat auto, ke dvěma českým emigrantkám, které žijí v Mnichově a měli místo, kde auto zdarma zaparkovat. Na letiště jsme jeli nadzemkou, cca 20km, za 19,6eur skupinové jízdné. Zbavili jsme se kufrů a v 9:50 byl odlet do americké Atlanty(-6hod) a po 10,5hod. jsme dosedli. Měli jsme 3,5hod na přestup, tak jsme se ještě spojili s rodinami přes skype. Let do Cancůnu trval 2:10min a před 20hod místího času(-7hod), jsme dosedli. Sehnali jsme taxi-dodávku za 330USD pro nás 6, do Chetumalu - cca 450km.

13.4. Do Chetumalu jsme dorazili již ale asi ve 3hod. ráno. Na autobusovém nádraží nám člověk z Belize řekl, ať přejedeme taxikem za 20pesos/6os.cca 0,5km k Mercato Nuevo, odkud v 5hod.odjíždí belízký autobus do belízského Corozalu za 25pesos/os. Mexické peso je cca 1,58Kč. Před hranicemi nás vyhodili z autobusu a po překročení hranic nás zase naložili. Výstup z Mexika nás stál 20pesos/os. V Corozalu jsme došli k molu a nasedli na rychlý člun za 17,5USD/os (i s odjezdovou jízdenkou), který pravidelně jezdí přes San Pedro, Cay Caulker až do Belize City. Vysedli jsme v Caye Caulkru, sehnali ubytování za 10USD/os se společnou kuchyňkou a záchodem se sprchou – super. Kurs 1USD = 2BD(belizské dolary), ale je možné platit všude i USD. Ubytování bylo účelné, asi 2m nad zemí, 10m od moře, se dvěma ventilátory, kuchyňka, záchod i sprcha plně dostačující. Ochutnaly jsme pivo Belizian, Bacardi, kokosový rum i Havana Club za více než příznivé ceny. Také jsme již na další den domluvili potápění za 175USD pro potápěče-3ponory a 115USD pro nepotápěče. Večeře – krevety na kreolský způsob za 18BD.

Zvětšit do nového okna Zvětšit do nového okna

14.4. Snídaně ve French Divecenter a v 6hod. odjezd na Lighthouse Reef - legendární Blue Hole, Half Moon Loockout a třetí ponor na Long Caye´s Aquarium, vzdálenost cca 60km. Blue Hole – asi 100m hluboká a 200m v průměru s obrovskými krápníky v 50m. Vznikla propadnutím korálového útesu, stejně jako např. v egyptském Dahabu. V hloubce se k nám připojili žraloci černocípí, šedí a jeden bělavý(asi 20ks) a vystupovali s námi na hranu díry, kde byli i želvy a obrovští kanici. Prasklé okno podvodního pouzdra kamery zatím drželo. Doba ponoru 65min a max. hloubka 50m, viditelnost 20m. Šnorchlisty jsme vysadili na ostrově Half Moon Caye – kouzelné místo s ptačí rezervací a snad milionem lastur. Byl zde i malinký resortík, ale to jen pro opravdové romantiky. Druhý ponor přejezd asi 5km na Half Moon Wall – skoro kolmá stěna do asi 35m, doba ponoru cca 75min, vid. 40m. Třetí ponor na Long Caye´s Aquarium, velká barakuda 1,5m, rejnoci aj. Návrat 16hod. Večer Bacardi se dvěma domácími, pak večeře ryba na grilu za 15BD a Belizian pivo.

Zvětšit do nového okna Zvětšit do nového okna

15.4. Snídaně v kuchyňce – zázvorový čaj + místní chleba a sýr + rajčata. V 9hod. odjezd na Local Reef(120USD) cca 5km od ostrova. Za ostrovem vlny tak 3m. První ponor Remora´s Hole 60min, max. hl. 30m, vid.30m – běžný korálový život. Druhý ponor na The Cathedral, 60min, max.hl. 20m, vid. 30m – běžný korálový život. Po návratu jsme se dohodli Radek+Jitka+Florian, že přeplaveme úžinou s proudem na vedlejší ostrov a půjdeme se šnorchlovací výbavou přes něj cca 6km k místu, kde jsou prý kapustňáci. Nejprve byla cestička dobrá, bylo zde i pár baráčků, ale postupně se zhoršovala a po cca 4km jsme se dostali do džungle kde jsme se v pantoflích a kraťasech bořili 0,5m do větví palem, tlejícího křoví a kokosů. Bylo to sotva průchodné bez mačety. Nezbylo, než to odpískat a vrátit se. Cestou jsme ještě fotili iguany, kraby, aj. Proud v úžině však zesílil a při jejím přeplouvání s jednou rukou nahoře, aby se nenamočili věci, nás to odneslo na moře a tak jsme museli ještě plavat o něco déle. Večeře krevety na kreolský způsob, někteří kuře, pár Belikinů a spát.

16.4. Snídaně a po potápěčském neúspěchu z min. dne – relativně drahé ponory a nic zvláštního (asi jsme rozmazlení), jsme se dohodli, Radek+Jitka a Zdeněk+Florian, že si půjčíme dva dvoumístné kajaky a zajedem se podívat tam, kam jsme pěšky nedošli. Tedy na špici sousedního ostrova se šnorchlovací výbavou. Cesta 4 námořní míle nám trvala cca 3hod a na špici byl baráček se strážcem rezervace, která zde byla. Strážce tu žil s rodinou, krmil ptáky a kraby a malé černé ještěrky, které žijí jen zde. Loví je však divoké kočky, které sem byly zavlečeni z pevniny. Také uvnitř ostrova v jezírkách žijí krokodýli. Rezervaci jsme si ze slušnosti samozřejmě prohlédli. Strážce nás pohostil čerstvým mladým kokosovým ořechem a říkal nám, že za hodinu přijede zásobovací člun a že dohodne s řidičem, aby nás vzal, na soukromé dva ostrůvky vzdálené 5nm na západ, na kapustňáky. Opět jsme neměli štěstí a nechali jsme se tedy i s kajakama dovézt k ubytování za 20BD/os. Nechtělo se nám 4nm makat proti proudu. Večer Bacardi, kokosový rum a na krevety.

Zvětšit do nového okna Zvětšit do nového okna

17.4. Rychlá snídaně a čekali jsme na 7hod. na domorodce, který nás prý vezme na kapustňáky – marně. Tak jsme dohodli výlet do rezervace u Belize City – Swallow Caye Manatte Reserv. Viděli, nafotili i nafilmovali jsme asi 15 kapustňáků. Cestou se projíždělo nádhernými místy okolo malých ostrůvků, mangrovových porostů, úžinami. Večer opět na krevety a Belikin. Kromě večeře jsme se vždy po ponorech stavovali u starýho američana na krevetkách na grilu v omáčkách dle vlastního receptu – vynikající. 1ks/5BD a při koupi 3ks 1gratis.

18.4. Snídaně s výlet na Turneffe Reef – 3 ponory s pitím i jídlem. Vzdálenost asi 50km ve vlnách 3m, opravdu nás bolel zadek. První ponor na Black Coral Wall-hrana reefu do 35m, kameru jsem musel dát na člun, 75min, hloubka 30m, vid 40m, druhý ponor na Sandy Lane- stěna do nekonečna, točili jsme se v hloubce 53,3m a pozvolný výstup, deco asi 15min, 60min, velké langusty, kraby, želvy, velká barakuda aj. Třetí ponor na Mini Elbow- hloubka 25m, 60min, vid.40m. Spousta kaňonků a jeskyněk, kraby, želva, barakudy, siba skvrnitá. Dostali jsme volnost, ať si děláme při potápění co chceme. Večer zabalit na odjezd a pak na krevetky u starýho, chilli, italské, česnek – bomba. Večeře opět krevetky po kreolsku.

19.4. V 5hod budíček a v 6 odjezd rychlým člunem Jet Expres do Belize City, tam taxi na autobusové nádraží za 1USD/os(2km). V 8:15 odjezd autobusu na křižovatku k Dangrii po silnici Kolibříků za 10BD a odsud za 20min do Placencie za 10BD. Tato silnice se jmenovala Jižní a vedla již přes hory, přes potoky a říčky. V Placencii jsme potvrdili potápění na příští den v Sea Horse Divecenter za 175USD/os. Na Gladden Split cca 55km vzdálený. Přísně střežená mořská rezervace s omezeným počtem návštěvníků. Pak jsme sehnali jednoduché ubytování za 10USD/os, kde zůstaneme 2 noci, pak je již plno – velikonoce, je zde hodně američanů. Eloise Travel Lodge. Pak již večeře za cca 15BD, drinky Havana Club+Coco Rum.

20.4. Snídaně a potápěči odjezd na Gladden Split, loď pro 12 lidí a doba jízdy 75min. Ponor v „deep blue“-obrovská hejna chňapalů 1m velkých, kteří se tu třou a velrybáci žerou jejich jikry. Viděn nějaký žralok útesový. Max. hloubka v rezervaci je 25m-níže se nesmí. Druhý ponor – hejna chňapalů a asi 5 delfínů jak si hrají v nekonečné modři. Ponory 50min, vid. 50m. Návrat v 16:30 a sehnat výlet na Monkey River – sehnáno za 35USD/os. Večeře zase krevetky 17BD a pivko3BD.

Zvětšit do nového okna Zvětšit do nového okna

21.4. Přestěhování a snídaně v Omar´s na dvě noci za 8USD/os. Pak na Monkey River – po moři asi 40min do vesnice a pak proti proudu až kam hloubka dovolila, 4nm. Spousta ptáků, opice, krokodýli, netopýři, procházka džunglí. Cestou zpět jsme se ještě stavili na kapustňákách, kterých jsme viděli asi 5ks. Večeře u číňana za 13BD + pivko 3BD.

22.4. Snídaně v ubytování v kuchyňce a podruhé na Gladden Split(dostali jsme slevu 145USD), ale jen Radek, Zdeněk, Florian. Cestu jsme ale jeli o 1hod déle – musel jet jen na jeden motor. Vlny cca 4m, ale na prvním ponoru jsme viděli 3 velrybáky, jen se mi je nepodařilo nafilmovat i když jsem byl nejblíže. To ten prasklý kryt na podvodním pouzdře kamery. Škoda. Druhý ponor jsme již štěstí neměli. Přeložili nás na jinou loď a za 75min jsme byli zpět. Večeře vepřový steak, a steak z barakudy i grilované kuře. Pak Coco Rum a spát.

23.4. V 5:30 budíček, snídaně a autobusem do Dangrie za 10BD, pak do Belmopanu za 8BD, tam v 11:30 přestup na autobus do Bengue za 4BD. Taxi na hranice 5BD/os. V Belmopanu jsme domluvili uschování našich zavazadel za 250BD pro všechny u Normana a vůbec jsme nevěděli, jestli zavazadla ještě uvidíme. Opuštění Belize stálo 37,5BD/os. Vstup do Guatemaly stál 20quetzalů/os. V Guatemale jsme sehnali Colectivo za 50quetzalů až do Flores-cca 120km. V dodávce pro 15lidí, nás ale jelo 22. Ve Flores jsme se ubytovali v doupěti Los Amigos, ale účelné. Hostel i hotel, restaurace ve stylu hippies. Taxi z autobusáku k hotelu stál 5quetzalů/os. Ubytování stálo 50quetzalů/os. Kurs 1USD=7,28quetzalů-nám měnili za 7. Sehnali jsme 2 taxi na ráno do Tikalu za 133quetzalů/os s tím, že nás ještě Tikalem provedou. Večeře 45quetz., pivo 10quetzalů.

24.4. Vztyk v 5:15 a v 6hod zde byli taxi do Tikalu - nádherná mayská památka zasazená v džungli s opicemi, nosály a spoustou ptáků s možností vylézt na pyramidy. Vstup do Tikalu stál 150quetzalů, místní platí 25quetzalů. Cestou zpět jsme se vykoupali v jezeře Lago Petén Itzá. Zpět jsme byli v cca 15hod a do 19hod jsme organizovali cestu do Cancuénu. Nakonec nás náš taxikář nezklamal – jel ovšem pouze Radek, Jitka, Zdeněk, Florian. Večeře, 8-letý guatemalský rum na počest Floriánových 50-tin.

Zvětšit do nového okna Zvětšit do nového okna

25.4. Rychlá snídaně a v 6hod odjezd do Cancuénu. Nejprve jsme píchli, pak nás musel převézt převoz přes řeku Rio de Pasión ve městě Sayaxché a po asi 130km jsme odbočili doleva ve vesnici Cruce del Pato do džungle, prašnou cestou s výmoly. Touto cestou jsme jeli asi 20km k řece El Mico do vesnice El Pato. Tam chtěli obrovské peníze za dopravu do Cancuénu (1200quetz.). Tak jsme si řekli, že chceme povozit po řece a zase dost peněz (30USD)a nakonec, že není benzín(i když my jsme tankovali), že budou pádlovat, ale na loďku bysme se nevešli-odmítli jsme a řekli si, že v tomto je podporovat nebudeme. Tak jsme se šli pouze projít podle břehu řeky, vykoupali se a jeli zpět. Také zkušenost – vesnice nerada viděla cizí lidi. Zdeněk a Florian cestou vystoupili a jeli do Antiquy, El Salvadoru a Hondurasu – Copán. My jsme se vrátili do Flores v 19hod – večeře a pivko.

26.4. Ráno pěšky na autobusák a v 8hod. odjezd Colectivem za 50QTZ/os na hranice. Opuštění Guatemaly nestálo nic. Z hranic do Benque za 3BD/os a autobusem za 4BD do Belmopanu, kde jsme měli uložené batohy. Kufry, ale za oknem nebyly a tak jsme hledali Normana Castila. Naštěstí jsem si od něj nechal podepsat že převzal peníze za ohlídání zavazadel a vyfotil jsem si ho. Na nádraží byl, odchytli jsme ho, on sehnal texi a jeli jsme k němu domů, kde kufry byly…uf. Pak jsme se nevešli do autobusu do Belize City a museli jsme jet až v 14:30. V Belize City přestup bez čekání do Chetumalu, spíš jen na hranice. Výstup z Belize stál 30BD/os, pěšky jsme přešli hranice a v Mexiku si vzali taxi za 12pesos/os, který nás dovezl ho hotelu Maria Dolores za 175 pesos/os. Ještě jsme dohodli taxi na ráno, v 8hod, do Playa del Carmen za 300pesos/os. Kurs 1USD=11,15pesos. O půl 12 jsme byli v Play a hned jsme se nechali dovézt do hotelu Papagayo za 137pesos/os/noc. Záchod, sprcha a větráky byly, takže OK. Večer jsme vypili Jamajský rum a tequillu Reposado.

27.4. Ráno snídaně ve Walmarktu a net s rodinami a pak jsme jeli na ostrov Cozumel, kde jsme si půjčili motorky a celá objeli. Stavili jsme se také ve vesnici La Cedral, kterou náhodou navštívil guvernér Quintana Roo a odhaloval zde sochu. Vesnice byla v krojích, muzika, televize, ale i zde mayská kultura. Vykoupali jsme se v klidném moři na západním pobřeží, ale i v obrovských vlnách východního pobřeží ostrova. Po návratu jsme dohodli s Davidem Duškem ponory na Chac Mool. Večeře u mexikánů Fajitas (60pesos) + pivko(20pesos).

Zvětšit do nového okna Zvětšit do nového okna

28.4. Ráno snídaně ve Walmarktu a net s rodinami a v 8:45 nás vyzvedl Zdenek před hotelem. Nájem za dvojče, jako jeskyňáři, jsme platili 25USD+15USD za dopravu + si každý platil vstup. Vstup do Chac Mool byl 100pesos/os. První ponor byl jeskynní 75min, max hl. 16m, druhý ponor kavernový 75min. 16m hloubka. Viditelnost maximální. Večeře u mexikánů tacos + brambor za 50pesos + pivko.

29.4. Net s rodinami ve Walmarktu a v 8:30 v Cenotes Control. David nás vezl na Nohoh Nah Chich. Nejkrásnější jeskyně světa. První ponor v rozlehlé jeskyni 90min max hl.6m a druhý ponor v jeskyni v užší levé části od vstupu 75min, max.hl 5m. Nádherné dekorace. Večer na steak za 120pesos + pivko.

30.4. Snídaně-jahody se šlehačkou ve Walmarktu + net s rodinami a v 8:30 v Cenotes a do Calavery nebo také Temple of Doom s Davidem. První ponor za žebříkem a podle rady až jsme dojeli do obrovského chrámu, kde byl uprostřed obrovský stalaktit. Tam jsme potkali 2x čtveřici japonců. Do chrámu byla jeskyně užší – krása. 75min a max.hl. 18m. Druhý ponor k Madoně, za žebříkem, vyvázat jump a po lince úzkou jeskyní až ke dvěma stalaknitům, kterým se říká Madona. Pak dále úzkou a krásnou jeskyní. Ponor 60min a max.hl 20m. Večeře ve Walmarktu – kuřecí stehna a hranolky asi 40pesos.

Zvětšit do nového okna Zvětšit do nového okna

1.5. Dopoledne kupování dárků a odpoledne koupačka na pláži. Večer zabalit, jídlo u mexikánů tacos+pivko. Pak zastávka „U Němce“ kde jsme si dali dvě točená tmavá mexická piva za 45pesos, ale i s velkou tequilou, což jsme nevěděli. Tak jsme šli spát s náladou.

2.5. Vztyk ve 2hod a ve 2:30 odjezd na letiště. Tam nám dalo práci se vejít do 50liber na kufr, ale vše se zvládlo. Jen Milda měl problém se zdrojem, který si nechal v příručním zavazadle. Musel ho dát k Florianovi, jinak by o něj přišel. Odlet na čas, v Atlantě po kontrolách (byl zabit Usama Bin Ladin) jsme čekali 5hod a s rozpaky jsme nasedali do letadla do Mnichova. Věřili jsme americké důsledné kontrole, o které jsme se přesvědčili i doma, protože Zdenkovi chyběla lahev rumu. Dodávku v Mnichově jsme našli a večer byli doma. Večeře a rozloučení proběhlo v humpolecké hospodě u česnečky, uzeným s bramboráčky a pivem Bernard 11, ale to už bylo 3.5. večer.

ZÁVĚR: Tento výlet byl dobrodružný tím, že jsme měli do Střední Ameriky koupeny pouze letenky. Nic tedy nebylo připraveno a vše vyšlo tak, jak jsme naplánovali. Ceny 18400Kč letenka, útrata nepotápěče celkem 1000USD(jídlo, ubyt. , dopravy, dárky, výlety), potápění 18ponorů cca 15000Kč. Velmi zdařilý výlet…

Zvětšit do nového okna Zvětšit do nového okna
Nashledanou Ameriko


« nahoru »
ECOPAINT V Zahradách 758, 582 82 Golčův Jeníkov, tel: +420 602 482 468, email: